New York - Central Park
2022-05-24
Central Park to dla nas jak dla większości osób, które są po raz pierwszy w Nowym Jorku must-see. Każdy widział zdjęcia zielonej przestrzeni pomiędzy wieżowcami Manhattanu. Na myśl o najbardziej znanym parku w Nowym Jorku, zaraz mam przed oczami sceny z takich filmów jak "Kevin sam w Nowym Jorku" czy "John Wick 2". Nie mieliśmy wyjścia musieliśmy go zobaczyć. Co ważne idealnie dochodzi się do niego z kolejki, która przywiozła nas z Roosevelt Island.
Weszliśmy do niego od strony pomnika General William Tecumseh Sherman Monument czyli od Sherman Plaza. Dojście ze wspomnianej kolejki zajmuje dosłownie 10 minut (trasa dojścia w goole maps)
Pomnik Generała William Tecumseh Sherman - Sherman Plaza
I stało się, weszliśmy do Central Parku i otoczyła nas zieleń, o której tyle czytaliśmy. W tle wieżowce Manhattanu.
Central Park - zieleń i wieżowce Manhattanu
Jest maj więc, warunki do zwiedzania idealne. Intensywnie kolorowe kwiaty można spotkać na każdym kroku.
Rośliny w Central Parku
Nie wiem czy to jet lag, czy może sprzyjające okoliczności, ale zamiast rzucić się do zwiedzania, to usiedliśmy sobie na trawie i zaczęliśmy od odpoczynku. Był ciepły dzień, ludzi było naprawdę sporo. Nam towarzystwa za to dotrzymywały wiewiórki, jedna nawet chciała przybić piątkę.
Przyjazna wiewiórka z Central Parku
Kiedy już ruszyliśmy zwiedzać, zaskoczyła nas liczba ludzi, którzy poruszali się po ścieżkach rowerowo-pieszych. Prędkość rowerzystów, zazwyczaj była dużo większa niż ta dozwolona w polskich parkach (zazwyczaj u nas nie ma osobno wytyczonych dróg rowerowych). Kolejnym naszym znaleziskiem, którego się nie spodziewaliśmy były więc światła drogowe w Central Parku. Mało kto ich używa, ale z powodu ilości rowerów i hulajnóg elektrycznych jest to naprawdę fajne wyjście, aby zapewnić możliwość bezpiecznego przejścia.
Światła na przejściu dla pieszych - Central Park
Zwiedzanie
Nareszcie mogliśmy zacząć zwiedzanie. Ale od czego zacząć, od któregoś z 29 pomników, a może The Metropolitan Museum of Art mieszczącego się także w obrębie Central Parku?
Postanowiliśmy bez planu odkrywać kolejne miejsca. Staraliśmy się bez pośpiechu poznawać park po swojemu. Dla nas to było idealne rozwiązanie już po kliku minutach natrafiliśmy na Gapstow Bridge, urokliwy mostek, który jednak nie zrobił na nas wrażenia.
Na naszej drodze spotkaliśmy także świetnie położone miejsce do grania w szachy i warcaby zwane Chess & Checkers House Visitor Center (oficjalna strona wymienia 26 sportów jakie można uprawiać w Central Parku - ale szczerze mówiąc myślę, że jest ich dużo więcej), mogliśmy obserwować też zawody taneczno-wrotkarskie na terenie na, którym jeszcze do nie dawna (zamknięty od 2020) stał lunapark Victorian Gardens Amusement Park, a w zimie zlokalizowane jest sezonowe lodowisko Wollman Rink.
Pomniki
Zwiedzając Central Park nie da się nie zauważyć pomników zlokalizowanych w parku lub w bezpośredniej okolicy. Jak opisane zostało wyżej, zaczęliśmy nasze zwiedzanie od Sherman Memorial, a zakończymy na rondzie Kolumba, gdzie też pomników nie brakuje.
Ciekawym naszym znaleziskiem jest jednak pomnik Pionierek praw kobiet, przedstawia on Sojourner Truth, Susan B. Anthony i Elizabeth Cady Stanton. Upamiętnia on stulecie ratyfikacji 19 poprawki do amerykańskiej konstytucji, która dała kobietom prawo do głosowania. Ten odsłonięty w sierpniu 2020 roku pomnik, jest pierwszym pomnikiem w Central Parku, który przestawia prawdziwe kobiety.
Pomnik pionierek praw kobiet - Central Park
Mówiąc o pomnikach trzeba wspomnieć także o pomniku King Jagiello. Ten pomnik polskiego rzeźbiarza Stanisława Ostrowskiego wykonany na Targi Światowe odbywające się w Queens w 1939 roku, nie mógł wrócić do Polski z powodu trwającej 2 wojny światowej. Ostatecznie swoje miejsce znalazł w Central Parku z widokiem na Żółwiowy Staw (Turtle Pond).
Bethesda terrace
Nieuchronnie nasze kroki zmierzały do centralnej części parku. Do skweru zwanego Bethesda terrace z centralnie umieszczoną fontanną. To właśnie najbardziej znana część Central Parku i bodajże najczęściej filmowane miejsce na świecie. Dwukondygnacyjny taras nad jeziorem. Miejsce to miało być według projektantów pokazem sztuki i architektury, oraz miało stanowić kontrast do bardziej naturalistycznej reszty parku.
Bethesda Terrace widok on strony fontanny
W sercu dolnego tarasu umieszczona jest fontanna Bethesda Fountain zwana też Aniołem w wodzie (Angel of the Waters). Jest to świetne miejsce na wypoczynek (pod warunkiem że lubi się turystów - rocznie po Central Parku spaceruje ok. 40 mln ludzi).
Bethesda Terrace - fontanna
Rondo Kolumba
Nasze zwiedzanie kończymy na rondzie kolumba. Wychodząc z parku południowo-zachodnim wyjściem najpierw natrafiamy na USS. Maine National Monument upamiętniający marynarzy, którzy zginęli podczas wybuchu okrętu 1898 w porcie Havana na Kubie.
Maine Monument - Central Park
Zakończeniem przechadzki po Central Parku, a bramą do najbardziej zatłoczonej części Manhattanu jest dla nas Rondo Kolumba. U zbiegu ulic 8, 59 i Broadway oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Trump Tower, znajduje się jedno z najbardziej zatłoczonych rond na świecie. Po środku ronda stoi pomnik Krzysztofa Kolumba ( co ciekawe w Central Parku stoi zupełnie inny jego pomnik, odsłonięty na 400 rocznice "odkrycia przez niego Ameryki")
Statua Krzysztofa Kolumba - Rondo Kolumba
To tylko opis części atrakcji jakie można znaleźć do Central Parku. Myśmy odnaleźli tam świetne miejsce do odpoczywania i podziwiania amerykańskiego podejścia do życia, architektury, technologi. Mam nadzieje tu wrócić bo wiemy, że jeszcze sporo w tym parku do odkrycia.
Ciekawostki:
Central Park jest największym parkiem Manhattanu ale nie jest największym w Nowym Yorku. (ciekawy artykuł)
Budowa parku trwała 15 lat, pracowało przy niej 20 tysięcy robotników.
Przez park biegnie prawie 100 kilometrów ścieżek i alejek. Wykorzystują je spacerowicze, biegacze i rowerzyści.
W parku znajduje się 7 jezior i stawów
W Central Parku od 1970 roku odbywa się raz w roku w tzw. Marathon Sunday - Maraton. W zeszłym roku maraton ukończyło 25,020 osób z 91 krajów.
Sheep Meadow - pięknie wyglądająca naturalnie łąka, został sztucznie utworzona. Trzeba było usunąć ogromne głazy - dlatego szacuje się że była to najdroższa konstrukcja w parku. Na początku pasło się tam stado owiec, stąd nazwa Owcza Łąka, utrzymywały trawę w pielęgnacji. Owce mieszkały w budynku znanym jako Sheep Fold, w którym obecnie mieści się restauracja Tavern on the Green.
Sheep Meadow - Central Park
Źródła i ciekawe linki:
Dane kontaktowe
Podróże